МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Здравје
Храна против несоница

Храна против несоница

петок, 17 ноември 2017, 12:48ч.   |   L.E.

Магазинот National Geographic Food открива пет продукти кои го подобруваат сонот и поради кои несоницата станува минато.

Потребно е да намалите со внесување на премногу зачинета храна, мрсна храна, кофеин и алкохолни пијалаци, бидејќи го иритираат дигестивниот систем што го спречува длабокиот сон.

Се препорачува внесување на млеко, месо, јајца, риби и зеленчук. Клучни се додатоците на аминокиселини бидејќи испуштаат хормон за спиење, мелатонин.

На прво место експертите советуваат консумирање на производи богати со витамин Б, но и магнезиум кој ги смирува нервите, ги опушта мускулите и го подобрува сонот.

Тука влегуваат и бананите кои се богати со магнезиум, калиум, триптофан и витамин Д. Нив можеме да ги сметаме како природна таблета за спиење.

Бадемите се богати со здрави маснотии и магнезиум, а здрави се и за многу органи.

Последни на оваа листа се овесните снегулки кои се полни со витамини, минерали и аминокиселини кои му помагаат на телото да произведе мелатонин задолжен за подобар сон.

© ЖУРНАЛ    ~157,53

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Како старее човечкиот организам?
Истражување: Прекумерна употреба на Бруфен предизвикува губење на слухот кај жените
МЗ: Нема опасност од појава на „мајмунски сипаници“
Абортус ќе може да се изврши и со таблети
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.