МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Здравје
Запрете ја настинката на време: Здрав и природен напиток кој спречува инфекции и вируси

Запрете ја настинката на време: Здрав и природен напиток кој спречува инфекции и вируси

петок, 17 ноември 2017, 12:48ч.   |   L.E.

Оваа мешавина од најмоќните природни антибиотици ги уништува вирусите, бактериите и паразитите. Мирисот од оваа мешавина ги чисти синусите и го олеснува дишењето.

Состојки:

– 1/4 шолја изрендан лук

– 1/4 шолја изрендан ѓумбир

– 2 лажици изрендан рен

– 700 мл органски јаболков оцет

– 2 лажици куркума во прав

– 1/4 шолја ситно сецкан кромид

– 2 чили пиперки

Подготвка:

Помешајте ги сите состојки во тегла. Ставете ја теглата на суво и ладно место. Протресете ја содржината секој ден во текот на 3 дена. Исцедете ја течноста во нов сад и чувајте ја во фрижидер. Остатоците не ги фрлајте туку додадете ги во супа или вариво. Овој напиток можете да го користите и како прелив за салата, но додадете малку маслиново масло.

Употреба:

Иако овој лек има силен мирис, имајте на им дека не смеете да го разредувате. Едноставно голтнете го, а потоа лапнете парче храна за да го отстраните непријатниот вкус. Лажица од оваа смеса го зајакнува имунитетот и лекува настинка. Секој ден малку зголемувајте ја дозата. Доколку имате сериозни тешкотии, земајте го напитокот 5 до 6 пати дневно.

© ЖУРНАЛ    ~248,86

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Како старее човечкиот организам?
Истражување: Прекумерна употреба на Бруфен предизвикува губење на слухот кај жените
МЗ: Нема опасност од појава на „мајмунски сипаници“
Абортус ќе може да се изврши и со таблети
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.