МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца
Ексклузивно интервју на Канал 5 со министерот за култура Асаф Адеми
Ахмети од Куманово: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтер..
МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивир..
Регион
Во БиХ „жолт“ метео-аларм, во Црна Гора „црвен“, а снег ги блокира Словенија и Хрватска

Во БиХ „жолт“ метео-аларм, во Црна Гора „црвен“, а снег ги блокира Словенија и Хрватска

вторник, 14 ноември 2017, 13:33ч.   |   L.E.

Во Сараево вчера падна снег, а метеоролозите предупредуваат дека се очекуваат посилни врнежи. Во главниот град и во поголемиот дел на БиХ е издаден „жолт“ метео-аларм.

Температурата во Сараево изнесува два степена, а во текот на ноќта се спуштила под нулата. Снежни врнежи се очекуваат во следните денови во повеќето делови на БиХ.

Висината на снежната покривка се прогнозира дека изнесува меѓу пет и 15 сантиметри.

Европската мрежа на метеоролошки сервиси објави вчера „црвен“ метео-аларм за цела територија на Црна Гора поради поројните дождови кои се очекуваат, силни ветрови и грмотевици.

Првиот посилен снег кој го зафати поголемиот дел на Словенија создаде проблеми во сообраќајот, посебно на автопатот од Љубљана кон Копер. Поради силната бура и снегот во раните утрински часови регистриран е дефект на електричната мрежа на подрачјето на словенечкиот брег, каде без струја останале неколку илјади потрошувачи.

Снегот кој ја зафати Хрватска, исто така, прави проблеми во сообраќајот. Поради силните ветрови затворени се и бродските линии.

Во Србија е претежно облачно и многу ладно време, повремено со дождови, соопшти Републичкиот хидрометеоролошки завод. На повисоките планини во југозападниот дел од земјата се очекуваат снежни врнежи.

© ЖУРНАЛ    ~144,48

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Гром усмрти момче на плажа кај Сплит
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
Бугарите му забија нож во грб на Брисел
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.