МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца
Ексклузивно интервју на Канал 5 со министерот за култура Асаф Адеми
Ахмети од Куманово: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтер..
МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивир..
Македонија
Русковска: Чавков се уште не е повикан на распит

Русковска: Чавков се уште не е повикан на распит

вторник, 14 ноември 2017, 12:09ч.   |   Xh.I.

Митко Чавков се уште не добил покана од Обвинителството за организиран криминал да даде исказ за „крвавиот четврток“ што се случи на 27 април во Собранието. На прашањето на „Фокус“ испратено до обвинителката Вилма Русковска, таа одговори дека Чавков, кој за време на насилството во Собранието беше директор на Бирото за јавна безбедност и шеф на оперативниот штаб, се уште не дал исказ.

За разлика од Чавков, тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу, се појавил во обвинителството.

-За 27 април сите оштетени се сослушани, а и сведоци, вклучувајќи го и Агим Нухиу, Чавков не, беше одговорот што го добивме од обвинителката Русковска.

На прашањето на „Фокус“ дали Чавков воопшто е повикан на распит, обвинителката ни одговори кусо – „Не во оваа фаза“.

Токму Нухиу на одговорност го прозва Чавков, бидејќи со часови не можел да стапи во контакт со него, иако тој претходно го известил министерот дека во однос на безбедноста во Собранието, Оперативниот штаб ги има работите под контрола.

Досега подебелиот крај за овој случај го извлекоа вработени во МВР, односно 11 од нив добија откази.

Најголемиот дел од отпуштените се вработени во Шестата управа на МВР за обезбедување на важни личности и објекти, и против нив била покрената постапка откако се видело на снимките дека не преземаат ништо додека пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски ги отвораат собраниските врати за да влезат демонстрантите. Меѓу оние кои добиле откази е и поранешниот шеф на внатрешното обезбедување на Собранието и поранешен шеф на обезбедувањето на тогашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. Припадниците на обезбедувањето тврделе дека немале никаква законска можност да интервенираат против пратеници

Министерот Оливер Спасовски неодамна на брифинг со новинарите кажа дека суспендирани се 42 полицајци, а дисциплински постапки се водат против 70.

© ЖУРНАЛ    ~110,38

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Журнал дознава кои министерства Заев му ги понудил на Мицкоски да биде дел од Владата
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на улиците и луѓе каков горат во кафези
Одбележани 16 години од убиството на двајца полициски резервисти во Гостивар
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
МВР со дупки во приказната за џипот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.