МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца
Ексклузивно интервју на Канал 5 со министерот за култура Асаф Адеми
Ахмети од Куманово: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтер..
МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивир..
Свет
Истрага на армијата на Мијанмар не откри докази за насилства против Рохингите

Истрага на армијата на Мијанмар не откри докази за насилства против Рохингите

вторник, 14 ноември 2017, 12:19ч.   |   L.E.

Јангон, 14 ноември- Истрага на армијата на Мијанмар за нејзини акции во државата Ракхајн, населена со Рохинги, не откри докази за масовни насилства, убиства, прогон и уривање на имоти од страна на силите за безбедност против Рохингите.

Армијата тврди дека нејзиниот извештај е врз основа на интервјуа со 2.817 лица од 54 бенгалски села. Така се викаат селата кои се населени со Рохинги, кои властите на Мијанмар ги сметаат за илегални мигранти од Бангладеш.

Војската на Мијанмар дејствувала согласно Женевската конвенција, кога почнале операциите во Ракхајн по убиствените напади против воени и полициски пунктови, што ги извршиле бунтовници Рохинги во август, стои во соопштението на армијата на Мијанмар.

© ЖУРНАЛ    ~96,32

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Во Германија паднал најголемиот град регистриран досега во Европа
Во Руанда пронајдени масовни гробници со тела на 5.400 жртви
Десетина загинати при уривање на надвозник во Италија
Долго очекуван црвен картон за Унгарија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.