МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца
Ексклузивно интервју на Канал 5 со министерот за култура Асаф Адеми
Ахмети од Куманово: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтер..
МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивир..
Македонија
Засега 11 полицајци добија откази за „крвавиот четврток“

Засега 11 полицајци добија откази за „крвавиот четврток“

понеделник, 13 ноември 2017, 15:38ч.   |   Xh.I.

Најмалку 11 полицајци добија откази, откако е докажано дека не постапиле според законите и правилата на МВР, а биле на работна задача кога во македонското собрание се случи „крвавиот четврток“, односно трагичниот 27 април. Избрканите од МВР биле само „публика“ додека насилниците беснееле пред нивни очи. Оваа бројка не е конечна, а според забрзаниот тек на истрагата откази ќе има и за нивни колеги и претпоставени, дознава Плусинфо.

Истрагата за крвавиот поход на насилниците во собраниските ходници и сали ја води Јавното обвинителтсво. Засега најмалку 10 лица се обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села, а на четири години затвор веќе е осуден напаѓачот на пратеничката Радмила Шеќеринска.

© ЖУРНАЛ    ~1,380,470

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Журнал дознава кои министерства Заев му ги понудил на Мицкоски да биде дел од Владата
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на улиците и луѓе каков горат во кафези
Одбележани 16 години од убиството на двајца полициски резервисти во Гостивар
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
МВР со дупки во приказната за џипот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.