МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Технологија
YouTube дополнително ќе ги ограничува проблематичните содржини

YouTube дополнително ќе ги ограничува проблематичните содржини

понеделник, 13 ноември 2017, 13:04ч.   |   L.E.

По обвинувањата дека малолетните лица се изложени на голема количина непримерени и вознемирувачки содржини, видеосервисот YouTube соопшти дека во иднина ќе вложи поголем напор да ги спречи таквите содржини да стигнат до децата.

На тој начин, корисниците во иднина нема да можат да гледаат непримерни содржини ако не се приклучат на сајтот и ако немаат повеќе од 17 години, наведува компанијата во соопштението.

Најголем проблем претставуваат видеоснимките со ликовите од популарните цртани филмови, кои се полни со насилство и друга експлицитна содржина. Нивните автори намерно ги злоупотребуваат познатите ликови, со цел да ги намамат децата да гледаат вознемирувачки сцени.

Видеоснимките од тој вид се автоматски блокирани на апликацијата YouTube Kids, наменета за прикажување видеосодржини на корисниците помлади од 13 години, како и во рекламите кои се прикажуваат на тој сајт.

Пристапот до спорните снимки, кои се наоѓаат претежно на главниот YouTube сајт, во моментов го имаат сите корисници, иако се случувало проблематичните содржини да се појават и на сајтот YouTube Kids.

© ЖУРНАЛ    ~144,48

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.