МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Измените на Уставот в среда пред Уставниот суд
Заев: Верувам дека ќе обезбедиме двотретинско мнозинство за уставните измени
Иванов ќе се обрати во Собранието на 28 декември
Дедомразовци традиционално ќе трчаат во Скопје
Култура
Во Кочани се одржа манифестацијата „Нов град“

Во Кочани се одржа манифестацијата „Нов град“

понеделник, 13 ноември 2017, 12:59ч.   |   L.E.

Кочани, 13 ноември- Во Националната установа Центар за култура „Бели мугри“ во Кочани синоќа заврши дводневната манифестација  насловена „Нов Град“ поделена на музичка вечер на која  настапија три македонски групи и филмска вечер – ревија на кратки македонски филмови и анимации.

На музичката вечер настапија групите К.Н.Н.Т - фуриозно електро-индустријал - панк дуо од Скопје составено од Марко Јанев на тапани и вокал и Иван Трајчев на синтисајзери и вокал,  „Sweet Rapscallions“ повеќечлен арт колектив од Битола кој создава авангарден, психоделичен  поп, како и групата „Anna O“ - кочански бенд, единствениот активен авторски бенд во градот.

На малата сала на Центарот за култура во Кочани синоќа беа прикажани проекциите  на македонски кратки филмови и анимации:„Чевли“ (2016) - Бранко Костески ,„Ќе дојдат децата“ (The Children Will Come) (2016) – Ана Јакимска,  „Човекот кој не беше таму“ (The Man Who Wasn’t There) (2017) и „Вистинската приказна за Хансел и Гретел“ (2010) – Гоце Цветановски, „Девојката што паѓа“ (2015) – Владимир Лукаш, „Кружното патување на Марето“ (2015) – Жарко Иванов, “Пепи и Муто“ (2015) – Георги Уковски,  “Конзо“ (2013) и “People’s Front” (2012) – Иван Ивановски, „Зелени ѕидови – црна храна“ (2015) – Сандра Ѓоргиева и филмот „Направи Сам“ (2013) – Андреј Георгиев.

Проектот „Нов Град“ е поддржан од Министерството за култура во рамките на манифестацијата „Нов културен бран“, а реализиран од здружението на граѓани  „Икигаи“ со помош на Општина Кочани и НУЦК „Бели Мугри“.

© ЖУРНАЛ    ~147,49

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Јубилеј на музејот „Д-р Никола Незлобински“ во Струга
Промоција на „Хрониките на Арслан Новинарски“ во МКЦ
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.