МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Измените на Уставот в среда пред Уставниот суд
Заев: Верувам дека ќе обезбедиме двотретинско мнозинство за уставните измени
Иванов ќе се обрати во Собранието на 28 декември
Дедомразовци традиционално ќе трчаат во Скопје
Занимиливости
Карнавал под маски во Германија

Карнавал под маски во Германија

понеделник, 13 ноември 2017, 12:55ч.   |   L.E.

Илјадници Германци викендов излегоа на улиците на Келн и други германски градови поради карневалот кој традиционално ја отвора карневалската сезона, и кој се одбележува на 11-от ден од 11-от месец, во 11:11 часот.

Како што јавува ДПА, луѓе како пантомимичари, верверички, „миниони“, суперхерои, наздравуваа за карневалската т.н. „петта сезона".

Поради големата посетеност, околу 1.000 полицајци патролираа во градот Келн, каде што собирот вообичаено е поголем од оној во Дизелдорф, на пример.

„Петтата сезона" ќе трае до февруари догодина, односно до почетокот на Велигденскиот пост.

© ЖУРНАЛ    ~139,47

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!
Сатаната скриен во фреска во базилика, седум века останало тајна
Слоница цели 11 часа копаше дупка: Ќе останете без зборови кога ќе видите што извади од неа
Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години
Коза изела 20.000 евра со кои требале да купат десет хектари земја
„Повели, бирај“ - Ја запросил девојката со 6 различни прстени (фото)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.