МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот
ИГОР ДУРЛОВСКИ ЈА НАСОЧУВАШЕ ТОЛПАТА ВО СОБРАНИЕТО, СВЕДОЧЕШЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШУТК..
Земјоделско здружение му додели плакета на министерот Николовски
ВИДЕО: Јовановиќ: НАТО ни е потребно за да не се испоубиеме на Балканот
Авто
Ford подготвува автономни технологии за off-road моделите (Фото)

Ford подготвува автономни технологии за off-road моделите (Фото)

понеделник, 13 ноември 2017, 12:50ч.   |   L.E.

Засега системот е релативно примитивен, но претстои постојано негово надградување и доразвивање.

Во моментов Ford ги опреми тест прототипите за проектот со процесор кој користи претходно нацртана информативна мапа за трасата, што треба да биде помината. Според пречките, автомобилот ќе ја прилагоди висината на самата суспензија и со тоа клиренсот. Позитивен е факторот дека во пракса системот нема да дозволи преземање на ризик – ако сензорите регистрираат премногу голема потешкотија за движење, возилото автоматски нема да продолжи. Уште поинтересен е моментот во кој возилото ќе ги предупреди патниците дека нивната безбедност не е загарантирана и е подобро да ја напуштат кабината, а истото ќе продолжи да се движи само.


Сепак, возачот ќе има можност да ја преземе контролата врз машината, да се врати наназад и да продолжи напред, ако оцени дека ситуацијата не е толку тешка.

© ЖУРНАЛ    ~87,29

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.