МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца
Ексклузивно интервју на Канал 5 со министерот за култура Асаф Адеми
Ахмети од Куманово: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтер..
МОСТ во извештај за референдумот го критикува апелот на Заев финансиски да се мотивир..
Xроника
Еден загинат и 23 повредени викендот во сообраќајки во Скопје

Еден загинат и 23 повредени викендот во сообраќајки во Скопје

понеделник, 13 ноември 2017, 12:13ч.   |   L.E.

Скопје, 13ноември– Едно лице загина, едно е потешко повредено, а 22 се полесно повреди во 13 од вкупно регистрирани 27 сообраќајки во тек на изминатиот викенд на територијата на Скопје. Во 14  собраќајки е причинета материјална штета.

Како што информира МВР, во петокот сообраќајната полиција извршила увид на шест сообраќајни незгоди, од кои во три полесно биле повредени осум лица, а во три е причинета материјална штета.

Во саботата се регистрирани 16 сообраќајни незгоди, при што во седум незгоди се повредени 11 лица,  а во останатите материјална штета.

Во една од петте регистрирани несреќи вчера загинало едно лице, а во други две се повреди три лица. Две сообраќајки поминале само со материјална штета.

МВР информира дека сообраќајната полиција во тек на изминатите три дена открила и санкционирала поголем број прекршоци. Сто дваесет возачи биле исклучени од сообраќај поради управување на возилото под дејство на алкохол, 124 возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца поминале на црвено светло на семафор, двајца  не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, како и 65 возачи кои го управувале возилото по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Санкционирани биле и 83 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор. Затекнати биле и 112 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило „пајак“ отстранети биле 133 возила.

Како дел од сообраќајно воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците од трето одделение во ООУ „Кочо Рацин“ во Петровец.

© ЖУРНАЛ    ~108,36

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Тројно убиство во Дебар – убиени татко, мајка и нивната ќерка
Тинејџерка тешко повредена по пад од мотор
71-годишен скопјанец баран од полицијата уапсен на аеродром
Тинејџер со автомобил излетал од патот и се забил во дрвја кај Трубарево
Ограбена обложувачница во Маџари, вработената го испланирала грабежот
Три лица од кривопаланечко нападнале полициски службеници
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.