МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Отворен е патот за излез на Македонија од изолација
Ковачев: ВМРО-ДПМНЕ користи комунистички лаги и шири омраза
Ахмети до Коѕијас: Ви се заблагодарувам за посветеноста за затворање на прашањата со..
Левица најави антивладини протести
Технологија
iPad на Apple сo Face ID технологија пристигнува во 2018 година

iPad на Apple сo Face ID технологија пристигнува во 2018 година

петок, 10 ноември 2017, 12:36ч.   |   L.E.

Компанијата Apple оментално работи на редизајот на iPad, кој на пазарот ќе се појави во 2018 година.

Новиот iPad ќе ги има некои од клучните карактеристики на iPhone X, како што се тенки рабови на екранот, технологија за препознавање на лица Face ID и друго.

Новата верзија од таблетот на Apple веројатно нема да има ниту OLED екран, кој нуди поостра и појасна слика.

Најмалку еден нов модел на iPad екранот ќе има Face ID за отклучување на уредот, плаќање и праќање на анимирани стикери.

Оваа технологија воедно ќе значи и крај на копчето „Home“ на iPad, кое од 2014 година поседува вграден скенер за отпечаток на прстот.

© ЖУРНАЛ    ~108,36

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.