Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Награда за најдобра продукција за „Ослободување на Скопје” на фестивал во Лесковац

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Култура

Награда за најдобра продукција за „Ослободување на Скопје” на фестивал во Лесковац
ku8.jpg

 Скопје, 9 октомври- Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде и Данило Шербеџија доби награда за најдобра продукција на Интернационалниот филмски фестивал на филмска режија во Лесковац, а учествуваше и на фестивалот „Raindance“ во Лондон.

Филмот е копродукција помеѓу Македонија, Хрватска и Финска. Продуценти се Роберт Насков, Горјан Тозија, Игор Нола, Владимир Анастасов и Арто Халонен.
Во главните улоги настапуваат Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Луција Шербеџија и Мико Ноусаинен.

 09.10.2017, 13:40  | L.E. | 36

 

© ZURNAL.mk

 Култура 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17827
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.