Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Најголемиот проѕирен бел дијамант во светот, оди на аукција

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Занимиливости

Најголемиот проѕирен бел дијамант во светот, оди на аукција
bel_1.jpg

Најголемиот проѕирен дијамант што кога било е понуден на аукција, деновиве е изложен на лондонската аукциска куќа „Кристи“.

- Овој дијамант од 404 карати беше пронајден во Ангола на почетокот на 2016 година. Експертите за накит прегледаа повеќе од 50 варијанти дизајн пред да се одлучат за најсоодветната за овој камен, чија вредност изнесува 163,41 карати. На ѓерданот работеа 14 мајстори од женевската компанијата „Де Грисогоно“ повеќе од 1.700 часа, изјави меѓународниот директор за трговија на „Кристи“, Дејвид Ворен.

Цената на ѓерданот од смарагди и дијаманти со главниот дијамант -прикачен на средина, се очекува да биде околу 30 милиони долари, оценуваат експерти.
- Во моментов, ова е најголемиот камен во бојата Д (синкасто-бел, наизглед безбоен и проѕирен), што некогаш е претставен на аукција, истакна Ворен.

Ѓерданот ќе биде прикажан во филијала на „Кристи“ во Женева, на 14 ноември.

 09.10.2017, 13:34  | L.E. | 58

 

© ZURNAL.mk

 Занимиливости 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

18088
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.