Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Во септември непроменети трошоците на животот и цените на мало

Да создадеме култура на носење на очила
СЈО ќе ја „трезни“ Општината од „Пивофест“
Жрепка за редоследот на листите за локалните избори

Економија

Во септември непроменети трошоците на животот и цените на мало
sept.jpg

Скопје, 9 октомври- Трошоците на животот и цените на мало во септември останале на исто ниво како претходниот месец, а во споредба со истиот месец од лани трошоците бележат пораст од 1,7 отсто, а цените на мало пораст од 4,1 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември годинава е забележан пораст на трошоците на животот во споредба со претходниот месец, кај свежиот и замрзнат зеленчук освен компир за 2,3 отсто, млекото за 1,5, другите преработки од месо за 1,2, сушеното, соленото и чаденото месо за 0,9, изнутриците и јогуртот за 0,7, јајцата за 0,6, алкохолните пијалаци за 0,5, другите пекарски производи, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0,3 и безалкохолните пијалаци за 0,2 отсто.

Пораст на трошоците на животот има и кај гасот за домаќинствата за 4,1 отсто, течните горива за домаќинствата и течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени сообраќајни средства за 2,4, информатичката опрема за 1,9, теписите и другите покривки за под за 1,3, цврстите горива за домаќинствата за 1,2, малите електрични апарати за домаќинствата, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 1,1, опремата за спорт, кампирање и рекреација во природа, ветеринарните и другите услуги за домашни миленици за еден, дискови, касети, дискети, ЦД, филмови за 0,8, градините, растенијата и цвеќињата за 0,5 и големите електрични апарати за домаќинствата, резервните делови и опремата за сопстевен превоз за 0,4 отсто.

Намалување на трошоците на животот, пак, има кај сувото овошје и јаткастите производи за седум отсто, другите прехранбени производи за 1,2, сушениот зеленчук, друг конзервиран и преработен зеленчук и компирот за 1,1, оризот за 0,6, брашното и другите жита за 0,5, рибата и морските плодови, свежото и разладеното овошје за 0,4, сирењето и урдата за 0,2 отсто.

Намалување на трошоците на животот е забележано и кај болничките услуги за 9,1 отсто, услугите за сместување за 4,6, авионскиот превоз на патници за 3,1, туристичките пакет- аранжмани за 1,3, предметите за лична хигиена и здравје за 1,2, алатите и опремата за куќа и градина, услугите за лична хигиена за 0,9, обувките за 0,5, мебелот за домаќинствата, канцеларискиот материјал и материјалите за цртање за 0,3, облеката, поправките на мебел, покуќнината и покривките за под, накитот и часовниците за 0,2 отсто.

 09.10.2017, 13:18  | L.E. | 18

 

© ZURNAL.mk

 Економија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

30947
© 2017 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.