Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Кинеска древна чинија продадена за 37,7 милиони долари

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Занимиливости

Кинеска древна чинија продадена за 37,7 милиони долари
KINA.png

Порцеланска чинија од периодот на кинеската династија Сонг (960-1127), e продадена дeнeска на аукција, за 37,7 милиони долари, што е нов рекорд за кинескиот порцелан, соопшти аукциската куќа Сотбис.

Малиот предмет, којшто е стар речиси 900 години, го собори претходниот рекорд од 2014. кога чаша за вино на династијата Минг, беше продадена на неименуван шангајски тајкун за 36,05 милиони долари.

Почетната понуда за чинијата беше 10,2 милиони долари, наддавањето траеше 20 минути, а победничката понуда стигна преку телефон.
Чинијата има пречник од 13 сантиметри и се одликува со светкава сина глазура.


- Со оваа продажба е урнат светскиот аукциски рекорд на која било кинеска керамика, соопшти Сотбис.

 03.10.2017, 13:07  | L.E. | 93

 

© ZURNAL.mk

 Занимиливости 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

10916
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.