Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Facebook воведе опција за препознавање лица за враќање на старите профили

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Технологија

Facebook воведе опција за препознавање лица за враќање на старите профили
FBS_1.jpg

Со напредокот на технологијата бројни компании почнаа да вградуваат сензори за препознавање лица во разни уреди, па така и гигантот меѓу друштвените мрежи ја воведе оваа опција за враќање на старите профили со ситемот препознавање лица.

Првобитно гласините за новата опција на Facebook почнаа да кружат по Tweeter, а подоцна и Facebook ја потврди информацијата за Tech Crunch.

Секако, оваа обпија е достапна за одреден број корисници затоа што Facebook проверува како ќе функционира системот за препознавање лица.

Со овој систем се помага на корисниците да ги вратат своите стари профили место да прават нови. Ако некој ви го хакира профилот, преку камерата на вашиот уред че може да го скенирате лицето и да го вратите пристапот до профилот.

 03.10.2017, 13:17  | L.E. | 42

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

18083
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.