МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот
ИГОР ДУРЛОВСКИ ЈА НАСОЧУВАШЕ ТОЛПАТА ВО СОБРАНИЕТО, СВЕДОЧЕШЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШУТК..
Земјоделско здружение му додели плакета на министерот Николовски
ВИДЕО: Јовановиќ: НАТО ни е потребно за да не се испоубиеме на Балканот
Здравје
Како да го зајакнете имунитетот

Како да го зајакнете имунитетот

вторник, 31 октомври 2017, 12:31ч.   |   L.E.

Сигурно веќе знаете дека здравјето доаѓа од устата, па кога веќе е така, погрижете се вашата исхрана да биде избалансирана и разновидна, внесувајте доволно овошје, особено јужно, зеленчук и протеини.

Времето на вирусите полека доаѓа и вистинско време е да го зајакнете имунитетот со цел вашиот организам да биде подготвен за нападите кои претстојат. Сигурно веќе знаете дека здравјето доаѓа од устата, па кога веќе е така, погрижете се вашата исхрана да биде избалансирана и разновидна, внесувајте доволно овошје, особено јужно, зеленчук и протеини. Исто така, намалете ја консумацијата на преработени намирници, слатки и грицки и избегнувајте алкохол.

Дали сте знаеле дека јогуртот може да ви помогне во зајакнување на имунитетот? Клучот е во бактериите кои го одржуваат балансот на цревната флора и на тој начин го зачувуваат здравјето, можете да го комбинирате со овесни трици, кои содржат бета-глукан, антиоксидативно соединение кое ја намалува веројатноста да фатите грип.

Сигурно сте слушнале колку е здрав лукот, па изедете едно чешне дневно. Есента е вистинско време со лук да ја зачините салатата, цвеклото или пиперката.

И не заборавајте, исто така е важно да спиете доволно, да шетате и да избегнувате стресни ситуации или барем да го промените својот одговор и реакција на нив.

© ЖУРНАЛ    ~187,63

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ставете кромид на вратот пред спиење – Звучи чудно, но помага
Како да препознаете дека на Вашето тело му е потребно вода
Како старее човечкиот организам?
Истражување: Прекумерна употреба на Бруфен предизвикува губење на слухот кај жените
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.