МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Здравје
Чувар на витката линија кој ја ублажува кашлицата и спречува инфекции

Чувар на витката линија кој ја ублажува кашлицата и спречува инфекции

среда, 25 октомври 2017, 13:01ч.   |   L.E.

Миризливи и вкусни, богати со витамините Ц, Б1 и Б2 и провитаминот А, дуњите се вистински еликсир за здравјето.

Поради изобилството од влакна и пектин и малата калориска вредност (само 57 калории во 100 гр.) нутриционистите ова овошје особено им го препорачуваат на дамите кои сакаат да ја зачуваат витката линија.

Содржат и калиум, натриум, цинк, железо, бакар, танин и органска киселина.

Плодовите можат да се јадат и свежи, но често се користат за подготовка на слатко, сокови, компот, џем и сл.

Освен што е хранливо, ова овошје со векови се користи и како лек.

Сокот од дуња освежува и ја зајакнува слузокожата на усната шуплина, желудникот и цревата, ја ублажува кашлицата, астмата и акутната дијареа.

Од друга страна, танините и слузта содржани во ова овошје спречуваат инфективни болести.

Печената и варената дуња особено се препорачуваат против воспаление на ждрелото и слузокожата на желудникот, како и за лекување на слабокрвност.

© ЖУРНАЛ    ~226,78

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Како старее човечкиот организам?
Истражување: Прекумерна употреба на Бруфен предизвикува губење на слухот кај жените
МЗ: Нема опасност од појава на „мајмунски сипаници“
Абортус ќе може да се изврши и со таблети
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.