Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

„Сан“: Британската џихадистка „Бела вдовица“ убиена во Сирија 12.10.2017 11:06:42

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Свет

„Сан“: Британската џихадистка „Бела вдовица“ убиена во Сирија 12.10.2017 11:06:42
sann.jpg

Лондон, 12 октомври- Сели Џонс, британската џихадистка позната по прекарот „Бела вдовица“, која преку Интернет регрутирала луѓе за членство во Исламската држава, е убиена во Сирија при напад на американски дрон, заедно со нејзиниот 12-годишен син, јави денеска британскиот весник „Сан“.

На Џонс, која има потекло од јужниот дел на Англија и го прифати исламот, британскиот печат и го даде прекарот „Бела вдовица“, откако нејзиниот сопруг Џунаид Хусеин, кој исто така беше екстремист од ИД, бил убиен во напад со беспилотно летало во 2015 година.

Повикувајќи се на неименуван британски разузнавачки извор, кого наводно го известиле американските колеги, „Сан“ наведува дека Сели Џонс и нејзиниот син биле убиени во јуни во близина на сириската граница со Ирак, додека се обидувала да избега од засолниште на ИД во Рака.

Според британскиот весник, американски разузнавачки извори рекле дека не се стопроцентно сигурни оти Џонс е убиена, затоа што немало начин да се земе примерок од ДНК од лице место, но изразиле уверување дека е мртва.

 12.10.2017, 13:21  | L.E. | 88

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

40294
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.