Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

"Цивил“: Тарчуловски има намера да ги залоупотребува јавните ресурси како да се негова приватна сопственост

Ахмети: Ако сакате интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржите референдумот
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на ..
Бартол за МИА: Граѓаните во голем број да излезат на референдумот и да го кажат своет..

Македонија

"Цивил“: Тарчуловски има намера да ги залоупотребува јавните ресурси како да се негова приватна сопственост
tarculovski-696x385.png

Невладината организација „Цивил- Центар за слобода“ остро реагира и го осудува ставот на Јохан Тарчуловски, објавен во видео снимката, каде во својство на кандидат за градоначалник на скопската општина Кисела Вода од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, се заканува дека нема да прави одвод и канализација за оние населби во општината кои нема да гласаат за него.

„Како општината и јавните ресурси да се негова приватна сопственост! Ваквиот став претставува директен, јавен притисок врз гласачкото тело и не смее да се толерира. Тарчуловски искажува очигледен, дискриминаторски став и говори за јасна определба и намера да се злоупотребуваат општинските ресурси за спроведување политичка одмазда против граѓанките и граѓаните кои не се негови истомисленици“, велат од „Цивил“.

Од таму додаваат дека е уште полошо тоа што ВМРО-ДПМНЕ застана во негова одбрана.

„Наместо да се огради од ваквиот настап на својот кандидат за градоначалник, па дури и да го повлече, што би бил знак за висока политичка доблест, излегува во негова одбрана и притоа дополнително ги напаѓа своите политички противници. Со ова, партијата која го кандидира овој поранешен осуденик за воени злосторства, јасно се декларира дека ги застапува политиките и практиките на дискриминација, политичка одмазда и злоупотреба на јавните ресурси“, посочуваат од невладината.

 12.10.2017, 10:24  | Xh.I. | 149

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

4960
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.