Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Facebook ја претстави новата бизнис апликација Workplace Chat

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Технологија

Facebook ја претстави новата бизнис апликација Workplace Chat
fbs.png

Компанијата Facebook ја претстави бета верзијата на апликацијата Workplace Chat, која е наменета за деловните корисници. Станува збор за ривал на апликацијата Slack, која е веќе дел од пакетот на Facebook наречен Workplace Desktop.

Интерфејсот Workplace Chat е многу сличен на Facebook Messenger, со кој дели разни опции, вклучувајќи и емотикони, прекари на четот, како и опција за пребарување во разговорот.

Workplace исто како и Facebook има профили, групи како и News Feed на самата компанијa. Workplace Chat овозможува делење на екранот, така што корисниците можат да го поделат својот екран со колегите, како и да овозможат поглед кон одредена апликација.

Така, на пример, можете да споделувате податоци во Excel со колегите, а притоа да не се гледа остатокот од корисничкиот десктоп.

Новата апликација го претставува првиот чекор на Facebook во свет на десктоп софтверот, по долг период.

 10.10.2017, 16:03  | L.E. | 96

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11111
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.