Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Новиот Renault Clio исто така станува хибрид

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Авто

Новиот Renault Clio исто така станува хибрид
hib.jpg

Според медиумите, ова ќе се случи во 2018 или 2109 година, а автомобилот ќе добие доста интересни технички иновации.

Шефот на европската поделба на Renault, Жан Кристоф Куглер, најави дека субкомпактот ќе добие и електрифицирана верзија, односно ќе стане хибрид. Сепак, врвниот менаџер не сакаше да специфицира кој мотор со внатрешно согорување ќе ја добие оваа верзија на Renault Clio. Меѓутоа, јасно е дека тоа нема да биде plug-in (PHEV), туку мек хибрид. При што дополнителниот електромотор ќе е вграден во менувачот. Речиси е сигурно дека шемата што ја користи Renault во новата генерација на Scenic ќе се повтори.

 

Renault ClioОсвен тоа следното Clio ќе биде опремено со второ ниво на автономно управување, благодарение на тоа возилото ќе може да забрзува или да запира целосно самостојно. Моделот исто така ќе добие системи за поврзување, како и повисок квалитет на ентериер од серијата Megane. Повеќето од моторите во гамата ќе останат, но ќе бидат надградени. Ова сигурно важи и за 1,5-литарскиот дизел dCi кој се става и на моделите на Nissan и Dacia.

 10.10.2017, 15:57  | L.E. | 114

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

40675
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.