Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Jeep ќе понуди конкурент на Dacia Duster?

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Авто

Jeep ќе понуди конкурент на Dacia Duster?
jeep_3.jpg

Еден од нив е и американскиот бренд Jeep, кој планира да понуди буџетски модел за да се бори за клиентите на Dacia Duster.

Моделот веќе се развива под кодно име „526“ и најверојатно ќе биде произведен во Индија. Токму на овој пазар се појави субкомпактниот и евтин кросовер Renault Kwid. Кој поради својот извонреден настап ги инспирира и другите производители да си ја пробаат среќата во сегментот.

Според податоци на изданието Automotive News, најевтиниот Jeep нема да се нуди во САД . Причините не се споменати, но најверојатно безбедносните стандарди во земјата. Kwid, на пример, не успеа да изврши независни тестови за несреќи што го спречија да влезе на некои пазари. Во Jeep сепак сметаат нивниот иден кросовер нема да биде со толку лоша опрема и сигурно ќе добие и систем за погон на четири тркала. Значи, тој нема да се бори за купувачите со Kwid, туку со Dacia Duster, кој во некои земји е достапен под брендот Renault.

Засега од компанијата не посочуваат конкретни рокови за излегувањето на новиот кросовер. Но тоа најверојатно ќе се случи по 2019 година. За тогаш е предвидена премиерата на новиот предводник на брендот – Wagoneer. Тој ќе биде изграден на платформата Ram 1500, со три реда на седишта. Покрај овие два модела Американците ќе предложат и хибридна верзија на новата генерација на Wrangler. Таа ќе се потпира на комбинација на бензински турбо агрегат со 4 цилиндри и електричен мотор. Речиси сигурно хибридниот Wrangler ќе излезе најрано на пазарот во средината на 2018 година.

 10.10.2017, 15:57  | L.E. | 127

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11088
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.