МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Култура
Ликовна колонија „Карпино 2010“ во село Орах

Ликовна колонија „Карпино 2010“ во село Орах

петок, 13 август 2010, 00:00ч.   |   B.K.

Куманово, 13 август - Тринаесет ликовни уметници од Македонија, Бугарија и Србија творат во рамки на осмата традиционална ликовната колонија „Карпино 2010“ во амбиентот на манастирот Успение на Пресвета Богородица во близина на селото Орах.

„Задоволен сум од атмосфера во манастирскиот комплекс и од досегашните дела кои што можев да ги видам, од симбиозата која се развила тука, од создавањето на една богата продукција која ќе биде презентирана и претставена во наредниот период. Интересно е да се работи со уметниците, уште од самото отворање се помина во најдобар ред така што полека се подготвуваме во сабота да заминеме во комплексот етно село и да го продолжиме нашето дружење, вели Зоран Павловски, претседател на мултимедијалниот центар Карпино.

Уметниците утре ќе заминат во комлексот Етно-село во Војник каде ќе престојуваат два дена. Колонијата ќе биде затворена в недела, а продукцијата од Карпино 2010 граѓаните ќе може да ја видат во рамки на изложбата која ќе се организира по повод ноемврските денови.

© ЖУРНАЛ    ~117,41

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
За прв пат македонски филм во главната програма на Берлинскиот фестивал
Музејот на раскинати врски по 11 години повторно во Скопје
Почина актерот Славко Нинов
„Тоска“ од Пучини во МОБ
Хрватски детски филмски евергрини од денеска Во Кинотеката
Превод на поетска книга од Ненад Шапоња „Постои ли допир на твојата душа“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.