МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јорданов: Од научен аспект не постои македонски јазик
Кинг: Македонија е земја на потекло и транзит за нелегално огнено оружје
СДСМ: Мицкоски нема капацитет, понуда и идеја
НЕМАВ МОЖНОСТ ДА ГО ИСКЛУЧАМ ЗЕКИРИЈА ИБРАИМИ, СВЕДОЧЕШЕ ВЕЉАНОСКИ ЗА ПЕЕЊЕТО НА АЛБА..
Свет
Најмалку 240 загинати од вулканот Мерапи

Најмалку 240 загинати од вулканот Мерапи

сабота, 13 ноември 2010, 00:00ч.   |   I.N.

Џакарта, 13 ноември - Во ерупцијата која почна на 26 октомври на вулканот Мерапи во Индонезија, билансот на загинати лица достигна до најмалку 240.

Речиси 400 илјади лица биле принудени да ги напуштат своите домови, бидејќи не се безбедни таму.

Мерапи е вулкан со височина од 2.914 метри, се наоѓа во густо населен регион на 26 километри од градот Јогакарта, во центарот на островот Јава.

Во Индонезија, која се протега на 17.500 острови, има 129 активни вулкани. Мерапи се смета за еден од најопаснитe.

© ЖУРНАЛ    ~49,17

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.