МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Култура
„Оружје за масовна деструкција“ - нова книга на Бабановски

„Оружје за масовна деструкција“ - нова книга на Бабановски

среда, 13 октомври 2010, 00:00ч.   |   T.S.

Скопје, 13 октомври – Носителите на злото треба да бидат следени, разоткриени и оневозможени во име на правата и слободите на граѓаните, вели професор Иван Бабановски, кој денеска ја промовираше својата нова книга „Оружје за масовна деструкција – Европа таргет“.

Книгата, од областа на безбедноста и разузнавањето, дава податоци за влезот на радикалниот ислам во речиси сите европски држави, за насилната реисламизација и создавањето на логистичка база на Џихадот за борба против ЕУ, САД, НАТО, Русија, Кина....

Авторот Бабановски вели дека книгата не застрашува, туку предупредува.

„Книгата има не сосема пријатна содржина и наслов, меѓутоа пораката е дека злото и кога привидно напредува, еден ден дефинитивно ќе биде поразена. Таа ја носи пораката дека дефинитивно тероризмот ќе биде поразен и дека ќе доминира добрината и љубовта кај луѓето“, рече Бабановски.

© ЖУРНАЛ    ~168,58

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Шест романи во трката за „Роман на годината“
Руската зима во кинотека почнува со „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ на Шахназаров
„Медена земја“ ќе ја смени перцепцијата за македонскиот филм
Операта „Хофманови приказни“ во МОБ
Филмска вечер во Кинотека со германскиот филм „Што останува“
„Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.