МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Култура
Вевчанскиот карневал – пародија на реалноста

Вевчанскиот карневал – пародија на реалноста

среда, 12 јануари 2011, 00:00ч.   |   T.S.

Скопје, 12 јануари – Импровизиран саем за алтернативен туризам, кој се одржува денеска во Вевчани, го најавува дводневниот 14-вековен традиционален спектакл – Вевчанскиот карневал.

На овој начин, жителите на Вевчани го одбележуваат доаѓањето на Новата година според стариот календар.

Карневалот е посветен на Свети Василиј Велики и изгонување на злото.

Карневалот изобилува со фантастични маски „производ“ на реалноста во која живееме и спој на паганските обичаи.

Зетот, невестата, глупавиот Август и ѓаволот, и годинава, се дел од декорацијата на маскенбалот.

И другите маски, кои ќе се видат во Вевчани, се подготвуваат веднаш по завршување на овогодинешниот карневал.

Годинава, на Карневалот ќе има гости од Лесковачкиот и од Риечкиот карневал, а главна атракција ќе биде и музичката ѕвезда Момчило Бајагиќ – Бајага, како и Владо Јаневски, Влатко Стефановски, групите

Според пратеничката Лилјана Поповска, претседател на Организацискиот одбор на манифестацијата, оваа туристичка атракција ја посетуваат над 60 илјади посетители.

© ЖУРНАЛ    ~104,36

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Конкурс за „Пегаз" – нова книжевна награда за необјавен роман
Утре почнува саемот на книгата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.